Frezarki - ogólnie

a może go wykonywać wielokrotnie z ogromną precyzją - zapewniając tym samym dużą powtarzalność produkcji. Domyślną zaletą tego rozwiązania, jest też oczywiście fakt, że model w razie potrzeby można zawsze jeszcze zmienić a cała

Frezarki - ogólnie

Sterowanie numeryczne obrabiarek

Większość z obecnie używanych maszyn CNC, sterowana jest za pomocą komputera. Co to oznacza? Głównie to, że model jest zapisany w formie cyfrowej i maszyna może go wykonywać wielokrotnie z ogromną precyzją - zapewniając tym samym dużą powtarzalność produkcji.

Domyślną zaletą tego rozwiązania, jest też oczywiście fakt, że model w razie potrzeby można zawsze jeszcze zmienić a cała ciężka robota i tak spadnie na maszynę. Frezarka nie ma nic przeciwko paru poprawkom, nawet jeśli skończyła 90% poprzedniego wzoru.

Podsumowując, jest to cały czas rozwijany element produkcji wszelkiej maści przedmiotów - od metalowych elementów po takie z tworzywa sztucznego. Całość zaś wchodzi w skład coraz to bardziej zmechanizowanych linii produkcyjnych.


Dlaczego obrabiarki CNC zrewolucjonizowały współczesny przemysł produkcyjny?

Nie ma wątpliwości co do tego, że producenci maszyn CNS są niezwykle pożądani w dzisiejszych czasach. Obecnie, właściwie wszystkie firmy wytwarzające jakiekolwiek dobra stawiają na nową generację obrabiarek typu frezarka czy tokarka. Jest to zupełnie zrozumiałe, ponieważ maszyny sterowane numerycznie pozwalają na wygenerowanie znaczących oszczędności, co dla każdego przedsiębiorstwa jest nadrzędnym celem. Sterowanie nimi jest znacznie prostsze i zajmuje mniej czasu. Co bardzo ważne, jest bezpieczniejsze, co pozwala na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia wypadku w pracy. Ponadto, znacznie łatwiej jest osiągnąć pożądane wskaźniki jakościowe poszczególnych wyrobów gotowych.


Komputerowe sterowanie urządzeń - CNC

Jak rozwinąć skrót CNC? Wikipedia udziela nam potrzebnych informacji:

Computerized Numerical Control, CNC (pol. komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych) ? układ sterowania numerycznego, wyposażony w mikrokomputer, który można dowolnie interaktywnie zaprogramować.

Termin ten zwykle używany jest w odniesieniu do obróbki materiałów za pomocą komputerowo sterowanych urządzeń takich jak frezarki, tokarki, elektrodrążarki. Obróbka CNC pozwala na szybkie, precyzyjne i wysoce powtarzalne wykonanie złożonych kształtów.

Typowy proces skomputeryzowanego wytwarzania przedmiotu składa się z faz projektowania wspomaganego komputerowo (CAD), przetwarzania projektu na plan sterowania maszyn (CAM) i właściwego wykonania (CNC).

Programy i sterowniki CNC nadzorują pracę maszyny, komunikując się przy tym z operatorem (użytkownikiem) za pośrednictwem interfejsu użytkownika. Interfejs ten, we współczesnych wykonaniach najczęściej graficzny, pozwala na wczytywanie, edycję i wykonywanie programów obróbki (G code), wprowadzanie informacji korekcyjnych narzędzi, przesuwanie układu współrzędnych (tzw. bazowanie osi), zmianę parametrów obróbki oraz śledzenie postępów programu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control



© 2019 http://stomia.pomorskie.pl/