Prywatna klinika i prywatne badania

tów. Ma zastosowanie w medycynie, gdzie jest jedną z podstawowych technik diagnostyki obrazowej (tomografii) oraz w badaniach naukowych. Stosowane w literaturze skróty to RM (rezonans magnetyczny), MRI (ang. magnetic resonance

Prywatna klinika i prywatne badania

Cytat z Wikipedii o rezonansie magnetycznym

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, zwyczajowo w skrócie rezonans magnetyczny ? nieinwazyjna metoda uzyskiwania obrazów wnętrza obiektów. Ma zastosowanie w medycynie, gdzie jest jedną z podstawowych technik diagnostyki obrazowej (tomografii) oraz w badaniach naukowych.

Stosowane w literaturze skróty to RM (rezonans magnetyczny), MRI (ang. magnetic resonance imaging), NMR (ang. nuclear magnetic resonance), MR (ang. magnetic resonance), RNM1 (pochodzenie niejasne), często zamiennie ze znaczeniem ?spektroskopia magnetycznego rezonansu jądrowego?.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Obrazowanie_metodą_rezonansu_magnetycznego


Z Wiki: Zdjęcie RTG

Ze względu na bardzo dużą przenikliwość promieniowania rentgenowskiego przechodzi ono częściowo przez ciało pacjenta, a następnie przez błonę fotograficzną, gdzie jest rejestrowane w postaci obrazu. Promieniowanie, które nie zostanie całkowicie pochłonięte przez tkanki pacjenta, spowoduje zaczernienie błony fotograficznej, a im większą część promieniowania zatrzymają tkanki, tym mniejsze będzie zaczernienie na błonie.

Powstające w ten sposób zdjęcie jest negatywem i w takiej formie zdjęcia są wywoływane i analizowane przez lekarza. Do opisu negatywu stosuje się pojęcia przejaśnienie i zacienienie, jednak w przeciwnych znaczeniach tych słów (ze względu na naturę negatywu). Przejaśnienie to ? analogicznie do światła widzialnego ? miejsce, gdzie dotarła do błony duża ilość promieniowania, a więc gdzie powstało zaczernienie błony; natomiast zacienienie (tak jak gdy światło widzialne nie dociera do błony fotograficznej i powstaje zaciemnienie, tj. cień) to miejsce, gdzie tkanki zaabsorbowały dużą część promieniowania i ono nie dotarło do błony, a więc zaczernienie nie wystąpiło (lub jest znikome) i błona jest w tym miejscu biała (lub jasnoszara). Kość wykazuje znacznie większą zdolność absorpcji (pochłaniania) promieniowania niż otaczające ją tkanki miękkie, dzięki czemu widoczna jest na kliszy jako miejsce niezaczernione.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zdjęcie_rentgenowskie


Przeprowadzanie badań rezonansowych

Badania rezonansowe wykonywane są zarówno w szpitalach, jak i w przychodniach. Dzięki temu wszystkie osoby, które muszą przejść tego rodzaju badania mogą spokojnie korzystać z aparatu do rezonansu. Jest to bardzo ważne, ponieważ badania rezonansowe potrafią być naprawdę bardzo skuteczne i pozwalać na ocenę stanu zdrowia każdego pacjenta.

Nikogo więc nie dziwi fakt, że badania rezonansowe są uważane za bardzo przydatne badania, pozwalające na przygotowanie dla każdego pacjenta odpowiedniego programu jego leczenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie nadużywać u pacjentów wykonywania tego rodzaju badań i łączyć ich przeprowadzanie z odbywaniem spokojnego wywiadu z pacjentem. Tylko wówczas jego leczenie będzie w pełni skuteczne i bezpieczne.



© 2019 http://stomia.pomorskie.pl/