Rzeźbienie w metalu - frezarki

ramowanie maszyny, często nie wystarcza by osiągnąć pożądany efekt. Posługując się ploterem frezującym, mimo zadziwiającej technologii jego wykonania, nie możemy zapominać że jest to tylko bezmyślne urządzenie. Jeżeli karzemy m

Rzeźbienie w metalu - frezarki

Modelowanie metalu frezem

Wykonując modele na frezarkach CNC, należy posiadać sporą wiedzę o narzędziu którego używamy. Samo sprawienie by dany projekt został przyjęty przez oprogramowanie maszyny, często nie wystarcza by osiągnąć pożądany efekt.

Posługując się ploterem frezującym, mimo zadziwiającej technologii jego wykonania, nie możemy zapominać że jest to tylko bezmyślne urządzenie. Jeżeli karzemy mu frezować coś, czego nie będzie w stanie i tak spróbuje, nie zastanowi się nad tym dwa razy. Dlatego właśnie musimy zwrócić uwagę, czy ustawiony przez nas program frezując jest wykonalny przy danej głowicy frezującej i skrawanym materiale.

Zdawać by się to mogło oczywiste i nie warte wzmianki, ale jeśli zapomnimy o tym choć raz, możemy "usmażyć" całą maszynę, która jednak do tanich na pewno nie należy.


Zasada działania maszyn roboczych sterowanych numerycznie

Absolutnie wszystkie sektory gospodarki rozwijają się w niesamowitym tempie, co widać na każdym kroku podczas dnia codziennego. Skupmy się jednak na jednej z nich, a mianowicie na inżynierii produkcji, w której co rusz pojawiają się zupełnie nowe rozwiązania. Przede wszystkim, są to obrabiarki sterowany numerycznie stanowiące prawdziwą rewolucję w tym obszarze gospodarki. Jak się okazuje, wystarczy tylko i wyłącznie komputerowy model 3D do tego, aby zrealizować pożądane operacje zgodnie z tym, jak ma wyglądać wyrób gotowy. Ponadto, sterowanie oraz obsługa tej maszyny odbywa się w pełni poprzez specjalne przyciski, a nie w sposób mechaniczny.


Honownica - co to takiego?

Honownica - obrabiarka służąca do honowania, tzn. obróbki wykańczającej bardzo dokładnych powierzchni (najczęściej otworów), w których wymagana jest wielokierunkowa struktura powierzchni (np. cylindry silników spalinowych), co bardzo trudno jest osiągnąć np. poprzez szlifowanie otworów.

Budowa i zasada działania

Honownica składa się z: korpusu, układu napędowego, wrzeciona, oraz przegubowo przymocowanego do niego narzędzia. Narzędziem stosowanym do honowania jest głowica wyposażona na obwodzie od trzech do dwunastu osełek. Podczas gładzenia głowica połączona przegubowo z wrzecionem obrabiarki wykonuje ruch obrotowy oraz ruch posuwisto-zwrotny. Skojarzenie tych ruchów powoduje, że każde ziarno osełki zakreśla linię śrubową. Prędkość obrotowa głowicy nie powinna być wielokrotnością podwójnych posuwów głowicy, mamy wtedy pewność, że każde ziarno osełki nie trafi na te same tory obróbki. Najczęściej spotyka się honownice z posuwem ręcznym, wtedy najlepsze efekty przynosi obróbka z licznymi zmianami prędkości posuwu.

Poza honownicami do otworów są także spotykane honownice do powierzchni płaskich, stożków, powierzchni sferycznych i wałów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Honownica



© 2019 http://stomia.pomorskie.pl/