Rodzaje - mokra, czy sucha?
Sauny dzielą się na mokre (czyli takie z wysoką wilgotnością powietrza) oraz suche - gdzie wilgotność nie przekracza 15%. Sauny fińskie zaliczają się do tego drugiego typu. Trudno powiedzieć, które są lepszym rozwiązaniem, myślę jednak że wysoka wilgotność może być bardziej męcząca.
Sauny fińskie są wykonane z drewna, a źródłem ciepła jest najczęściej piec na drewno, lub taki wyłożony kamieniami. Pamiętajmy, by nie spędzać zbyt dużo czasu w saunie, bo możemy sobie niechcący zaszkodzić.
Wskazania zdrowotne:
Przewlekłe choroby takie jak: napięcie mięśni grzbietu, przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Obturacyjne choroby płuc: astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna choroba płuc.
Choroby kardiologiczne: nadciśnienie w I i II stadium (nieustalone), niedrożność tętnic obwodowych (I i II stopień według Fontaine), dusznica bolesna naczynioruchowa, zawał serca (nie wcześniej niż 6 miesięcy po incydencie).
Ogólne wskazania: dla poprawy wydolności (podnosi wydolność w sportach wytrzymałościowych) i ogólnego stanu zdrowia, jako środek hartujący przy obniżonej odporności.
Anoreksja.
Depresja oraz inne zaburzenia na tle nerwowym (po konsultacji z lekarzem)
Bóle reumatyczne, ale nie neuropatyczne.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sauna#Wskazania
Czym jest sauna? Z Wikipedii:
Sauna ? pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura i wysoka lub niska wilgotność (w zależności od rodzaju sauny), w którym spędza się od kilku do kilkunastu minut. Pobyt w saunie ma właściwości poprawiające krążenie. Po pobycie w saunie bierze się zwykle kąpiel w chłodnej wodzie. Sauna najpopularniejsza jest w Finlandii, Estonii, Łotwie, Litwie, a także w Rosji, odgrywa w tych krajach ważną rolę społeczną. Sauny były budowane przez Słowian i ludy fińskie (przodków m.in. dzisiejszych Finów i Estończyków) od niepamiętnych czasów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sauna